Kérdések és válaszok a Digital S - ről
John Carpenter, a JVC Professional marketingigazgatója válaszol a Digital-S formátummal kapcsolatos kérdésekre
- Ha a világ egyre inkább a diszk alapú rendszerek felé halad, miért hozott ki a JVC mégis egy új digitális szalagformátumot?
- A világ valóban a digitális feldolgozás felé halad, de ez nem jelenti egyértelműen csak a diszkes rendszereket. Meggyőződésünk, hogy a szalagos és a diszkes rendszerek még sokáig párhuzamosan működhetnek, mindegyik azon a területen, ahol a legjobb. Az átmenet fokozatos lesz. A ma létező analóg formátumok még sokáig népszerűek lehetnek. A digitális formátumok ott fognak előtérbe kerülni ahol már most megkülönböztetett előnyöket tudnak nyújtani. A "digitalizálódás" előrehaladtával egyre inkább igény lesz egy sokoldalú digitális formátumra, mely gazdaságos, ugyanakkor széleskörűen alkalmazható.
- Mint a DV konzorcium egyik tagja, miért nem a DVCPRO vagy a DVCAM formátum felé mozdult el a JVC?
- Igazából a kérdést úgy kellett volna feltenni, hogy miért fejlesztette a JVC a Digital S formátumot? Mert meggyőződésünk, hogy a piacnak egy kiváló minőségű, ugyanakkor általánosan használható formátumra van szüksége. Ez azt jelenti, hogy a formátum magas követelményeknek feleljen meg, beleértve a felvételi formátumot, editálási formátumot, komputeres grafikai lehetőségeket, digi#ális effekteket, és többgenerációs (kompresszálás nélküli) áivitelt, analóg és digitális jelek formájában.
Jelenleg is sok-sok kompressziós technika van kínálatban a piacon, melyek egymás közötti kommunikációja komoly feladatot jelent. Jól ismert, hogy az egyik kompressziós formátumból a másikba nem mindig problémamentes az átmenet. Ezért nehéz is a kompresszió
szintjét abszolút minimum értéken tartni.
A Digital S a DCT transzformált jeleivel ezt 3.3:1 igen mérsékelt kompresszióval oldja meg. Az "átörökített", de technikailag jelentősen módosított 1/2 inches szalagformátum pedig újabb előnyöket jelent. Először is lehetővé teszi a 4:2:2 mintavételezésű feldolgozást (mely jelenleg világszabvány) anélkül, hogy a tömörítési arányt növelni kellene. Az átviteli
sebesség 50 Mbits. Másodszor ugyanazt a megbízható és már bevált szalagformátumot lehet alkalmazni, amely már korábban bizonyított ez jelentősen csökkentette a fejlesztési költségeket, és lehetővé tette, hogy a mémökök inkább újabb szolgáltatásokat kínáljanak, mint például a pre-read. Az előny teljesen nyilvánvaló. A vizsgálatok szerint a korábbi szalagkonstrukció alkalmasnak bizonyult a Digital S-hez is. Harmadszor ez a 1/2" szalagformátum egyben azt is jelenti, hogy nem kell kompromisszumokba bocsátkozni, mint keskenyebb szalagszélesség esetében. Például a Digital S két lineáris audiósávot (cue célokra) és control sávot is rögzít. Az adatsávok sokkalta szélesebbek, ezért több információt képesek biztonságosabban tárolni. A drop-out hibaveszélye is kevesebb. A DIG S négy hangsávot (16 bit 48 kHz) és két nem komprimált videósávot képes tárolni, de az első szériás gépek gazdaságossági megfontolásból még csak 2 digitális audiósávot rögzítenek (így olcsóbbak is) a jövőbeni fejlesztések céljára így komoly tartalékok állnak rendelkezésre.
És végül a fejlesztést befolyásolta az a koncepció is, hogy az új formátum legyen kompatbilis a korábbi S-VHS formátummal olvasási szinten, megkönnyűve így a felhasználók átállását az új digitális formátumra.
Ezért szerintünk a Digital S formátum, a gazdaságossága, sokoldalú alkalmazhatósága következtében nagyon is logikus választás az általánosan (felvétel, editálás, utómunka, effektek stb.) használható digitális formátum céljára.
- Vajon mi a jövője a szalagos formának az adatfeldolgozás és az editálás területén?
- A "szalagmentes vílágból" érkező bizonyos sugallatok szerint a diszk alapú rendszerek uralkodni fognak a hagyományos rendszorek felett. A jelenlegi igen magas diszkárak s a korlátozott tárolási kapacitás óriási fejlesztési erőfeszítéseket követelnek, mely célkitűzések így komoly problémákkal találkoznak.
A JVC véleménye a szalagos rögzítés sokkal több.szabadságot ad az operatőmek, és az első felvétel minősége legyen a legutolsó, amit fel szabad áldozni a kompresszió oltárán.
A kompressziómentes diszkrögzítők igen koriátozott lehetőségeket kínálnak. Ugyanakkor azt is látnunk kell, hogy az esetek többségében a produkció nem igényel különleges effekteket vagy bonyolult editálást, valamint a multikamerás rögzítések editálása is egyszerűbb szinkron vezérelt gépekkel.
A gyakoriat azt mutatja, hogy az off line vágást, diszk alapú gépeken készítik, míg a készre vágást digitális, tömörítetlen formátumú szalagos gépekkel végzik mindazon helyeken, ahol a minőség igazán számít.
- Sokan megkérdőjelezik a 4:2:2 feldolgozású jelek használatának szükségességét. Mi erről a véleménye?
- A 4:1:1 és 4:2:2 jelek esetén a világosságjelek mintavételezése ugyanaz (4x), ez az a paraméter, amely legjobban hat a kép élességére, de nem szabad elfelejteni, hogy a színkülönbségi jelek is fontosak, főleg a speciális effekteknél (key, digitális effektek), nos, nem véletlen, hogy a broadcast standard 4:2:2.
- Mi a helyzet a digitális be- és kimenetekkel, miért nincs itt Firewire?
- Jelenleg igazán csak egyetlen valódi digitális videóstandard van, az SDI (SMPTE259M). Minden high end digitális videóformátum igazodik ehhez különféle illesztőegységekkel. Az SDI tényleg univercális digitális szabvány, lehetővé téve a nagyobb távolságú összeköttetéseket. A JVC kártya bővítéseket kínál az ehhez való illeszkedésekhez és így direkt digitális kapcsolat kiépítésére. Mindenesetre ha a szabványok még mindig a Firewire-t szorgalmazzák, a jövőben megvizsgáljuk az ezzel kapcsolatos fejlesztéseket.
- Elképzelhetőnek tartja, hogy a Digital S az S-VHS helyettesítőjévé válik?
- Ma a nem konzumer felhasználók több mint 85%-a S-VHS, 3~4 inch vagy Betacam rendszerben dolgozik. Ezek az analóg formátumok az elkövetkezendő években továbbra is megmaradnak. Így azok a digitális formátumok lehetnek sikeresek a jövőben, amelyek technikailag párhuzamos pályán mozogva konüiktusmentesen illeszkedni tudnak az analóg rendszerekhez. Nem várható, hogy egy csapásra minden digitálissá válik. A Digital S szolgáltatásai (például a pre-read, melyet korábban csak a high end broadcast gépek tud- ~ tak) és minősége alkalmas arra, hogy meglévő analóg stúdiókban hatékonyan képviselje a jövő digitális technikáját és ennek előnyeit.
(TVB Europe, 1996 szeptember, Digita-IS: A Q&A wifh JVC fordítotfa: VéghelyTamás)
1997. január- február SKY-M 19